Obrazy, plakaty, a w przyszłości zbiory etnograficzne


Do sali obrad w Urzędzie Gminy Tuchomie trafiły obrazy krakowskiego artysty Janusza Jutrzenka Trzebiatowskiego.


Przypomnijmy, jest to efekt porozumienia dotyczącego współpracy, które w ub.r. podpisali wójt gminy Tuchomie oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury z prezesem Stowarzyszenia Dziedzictwa Pomorza imienia Bogusława X i samym Januszem Jutrzenka Trzebiatowskim, który rodzinnie związany jest z Trzebiatkową. Efektem współpracy było przekazanie Zespołowi Szkół w Tuchomiu plakatów. 28 z nich już zawisło w korytarzu placówki. - To prace, które J. Jutrzenka Trzebiatowski wysyłał na różne przeglądy. Były na nich nagradzane - mówi wójt Tuchomia Jerzy Lewi Kiedrowski, dodając: - Mam nadzieję, że te prace przyczynią się do uwrażliwienia uczniów. Styczność ze sztuką rozwija nasze poczucie estetyki.  
Galerię plakatów uroczyście otwarto 27.05. podczas zjazdu rodziny Trzebiatowskich. Dzień wcześniej J. Jutrzenka Trzebiatowski przekazał do Urzędu Gminy Tuchomie 8 swoich obrazów. Zawisły w sali sesyjnej. Będą widoczne podczas obrad Rady Gminy, które można oglądać w internecie. Najbliższe posiedzenie odbędzie się pod koniec czerwca. - Podpisaliśmy umowę darowizny. Obrazy wyceniono na 64 tys. zł - mówi wójt Tuchomia. 
Być może to niejedyne eksponaty z kolekcji krakowskiego artysty, które trafią do gminy Tuchomie. - Rozmawialiśmy o zbiorach etnograficznych. J. Jutrzenka Trzebiatowski ma ich w sumie kilka tysięcy. Pochodzą głównie z Afryki i Azji. Najpewniej pojedyncze przedmioty trafią do nowego budynku gminnej biblioteki - mówi wójt.    
Ł.Z.

https://kurierbytowski.com.pl/artykul/do-sali-obrad-w-urzedzie/1445458

(c) 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone