„Katedry” i „Ptaki” Janusza Trzebiatowskiego


Wystawa malarstwa pastelowego Janusza Trzebiatowskiego


Podczas trwania Dni Sztuki 2023 serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy malarstwa pastelowego autorstwa Janusza Trzebiatowskiego. Wernisaż wystawy odbędzie się 16 września o godz. 18.15 w Sali wystawowej Chojnickiego Centrum Kultury. Będzie można zobaczyć prace z dwóch cykli Trzebiatowskiego: Katedry i Ptaki.

 

„Wydaje się, że twórczość Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego towarzyszy nam przez okres zimnej wojny do współczesności. Oddycha historią Europy i kusi nas do zastanowienia się nad naszym spojrzeniem na to, co widzimy, czego doświadczamy i co czujemy. Nacisk kładziony jest na kształt, a nie na to, co ma znaczyć. Nie chodzi tu o pokazanie postawy wyznającego feminizm czy postkolonializm. Dominuje tu nowatorska forma artystyczna, która jednocześnie ma charakter artykułujący potrzebę. (…)

(…) Gdy patrzymy na prace z cyklu „Ptaki”, naturalnie przychodzi nam na myśl upadek Ikara, ale też film Krzysztofa Kieślowskiego Trzy kolory: niebieski z 1993 roku.  Nie, to nie jest piękny obraz gatunków ptaków, ilustracja bukolicznych pejzaży realistycznym obrazem akrylowym. Ptaki Janusza Jutrzenki Trzebiatowskiego należą do królestwa powietrza, królestwa, które wraz z wysokością nabiera głębokiego błękitu. Czy jego ptaki są nieśmiertelne?”

Olaf Muller,  Ptaki wolności ze szponami przeszłości, Janusz Trzebiatowski w Akwizgranie

(c) 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone